„Nie bój się, nie będzie bolało, będziesz spał.”. 

A co jeśli nie…?

W tym odcinku dowiesz się, że oprócz chirurga, który Cię operuje, na sali znajduje się inny bardzo ważny lekarz. Lekarz, którego celem jest jak najbezpieczniejsze przeprowadzenie Cie przez to stresujące doświadczenie. Począwszy od uspokojenia przez zabiegiem, przez  dokładne monitorowanie wszystkiego co się z Tobą dzieje podczas jego trwania. Hamuje on odczuwanie bólu, podtrzymuje przy życiu za wszelką cenę, zapewnia komfortowe wybudzenie, a wszystko pozostaje czarną dziurą w Twojej świadomości.

Poznaj anestezjologa. Złośliwi mówią, że to członek ekipy operującej, który sprawia, że nie czujesz bólu. Do momentu otrzymania rachunku.
W jego rolę wcielił się Mikołaj, natomiast  Marcin vel „królik doświadczalny” poddał się narkozie. Wspólnie z nami, przeżyjesz znieczulenie krok po kroku, dzięki czemu – gdy sam trafisz pod nóż –  będziesz dokładnie wiedział co Cię czeka, a dzięki temu, uwierz nam, nie będziesz czuł strachu.

Miłego oglądania!

3 thoughts to “Dlaczego operacja nie boli?

 • Michał

  Witam. W swoim życiu przeszedłem już kilka zabiegów pod narkozą. Za każdym razem od znajomych słyszę, że narkoza bardzo destrukcyjnie wpływa na szarą materię w mózgu (jeśli dobrze zrozumiałem puentę). Bardzo będę wdzięczny za wytłumaczenie jakie długofalowe skutki może mieć narkoza w kontekście pracy mózgu.

  Kanał zapowiada się ciekawie. Zasubskrybowałem. Choć nie ukrywam, że stawiam bardziej na treści niż poczucie humoru. Wiem, że nagrywanie materiału trwa długo i wymaga mnóstwa przygotowań, ale fajnie byłoby, gdyby tematy były zgłębiane trochę bardziej, niż tylko ogólnki i uproszczenia, które można znaleźć bez specjalnego wysiłku w internecie.

  Bardzo Wam kibicuję i czekam na więcej. Pozdrawiam,
  Michał

  • Najprościej Mówiąc

   Na podstawie ponad 15 obserwacyjnych badań kliniczno-kontrolnych, pacjenci poddani znieczuleniu ogólnemu nie mieli zwiększonego ryzyka rozwinięcia choroby Alzheimera. Co więcej duża metaanaliza wykonana w 2013 roku potwierdziła to. Podajemy źródło:

   Seitz, D.P., C.L. Reimer, and N. Siddiqui, A review of epidemiological evidence for general anesthesia as a risk factor for Alzheimer’s disease. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry, 2013. 47: p. 122-7.

   Jeżeli chodzi o demencję (bo tak rozumiemy destrukcyjny wpływ na mózg i obniżenie jego sprawności) to biorąc pod uwagę to, że nie znamy dokładnie mechanizmu działania znieczulenia ogólnego, kwestia ta, do czasu jego wytłumaczenia pozostanie otwarta i dyskusyjna. Dotychczas nie wykazano istotnego związku pomiędzy znieczuleniem ogólnym a zwiększonym występowaniem dysfunkcji poznawczych.

   Nie można jednak zaprzeczyć że niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi, podatni na znieczulenie i jego skutki uboczne. Pooperacyjne dysfunkcje poznawcze (POCD) są częstym i istotnym klinicznie powikłaniem operacji chirurgicznych. Zaburzenia te dotyczą głównie pamięci oraz funkcji wykonawczych. Szczególnie narażeni na nią są ludzie po operacjach kardiochirurgicznych, a także Ci z tzw. obciążonym wywiadem – cukrzycą, nadciśnieniem (swoja drogą, to choroby które są mocno związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia demencji). Do czynników ryzyka wystąpienia wczesnych zaburzeń procesów poznawczych należą także zaawansowany wiek pacjenta, niewydolność nerek, nadużywanie alkoholu, oraz występowanie łagodnych zaburzeń poznawczych przed operacją. Na chwilę obecną uważa się, że znaczenie ma interakcja pomiędzy znieczuleniem a indywidualnymi „słabościami” – czynnikami ryzyka – i wszelkimi, w tym genetycznymi, predyspozycjami. Wtedy narkoza może proces demencji przyspieszyć, nasilić, ale nie będzie jej bezpośrednią przyczyną.

   Zaleca się wobec tego badanie głębokości narkozy, aby nie przedawkować leków nasennych, szczególnie u osób starszych i obciążonych. (Tutaj, leki i tak należy zredukować. Niestety biorąc pod uwagę wachlarz chorób jaki często prezentują trudno o jakieś standardowe normy).

   Jeszcze inne publikacje wskazują na rodzaj środków anestezjologicznych jako czynników, wywołujących pooperacyjne zaburzone funkcjonowanie poznawcze. Zwracają one uwagę na m.in. gorsze wyniki testów poznawczych u pacjentów znieczulanych desfluranem, w porównaniu z pacjentami znieczulanymi izofluranem. Niemniej, korelacja pomiędzy POCD a rodzajem zastosowanego środka znieczulającego pozostaje przedmiotem dyskusji, ponieważ istnieją badania, które zaprzeczają takiemu związkowi.

   Kanbak M, Saricaoglu F, Akinci SB, Oc B, Balci H, Celebioglu B, Aypar U. The effects of isoflurane, sevoflurane and desflurane anesthesia on neurocognitive outcome after cardiac surgery: a pilot study. Heart Surg. Forum 2007; 10 (1): 36–41.

   Na zakończenie: operacja jest przeżyciem bardzo obciążającym dla naszego organizmu, z pewnością wywołuje silną reakcje zapalną. Dr Roderic Eckenhoff z University of Pennsylvania, twierdzi, że przyczyną dysfunkcji poznawczych są bardziej czynniki zapalne, na które nasz mózg jest narażony po operacji, niż wpływ znieczulenia.

   • Michał

    Dziękuję za takie rozwinięcie tematu. Naprawdę mi miło, że poświęciliście tyle czasu na powyższe wyjaśnienie. To wiele tłumaczy.

    Bardzo dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne tematy!

    Pozdrawiam,
    Michał

Comments are closed.