Miesiąc z życia kobiety, czyli skąd ten okres?

Opublikowane przez Najprościej mówiąc w dniu

Okres to początek trwającego średnio 28 dni cyklu miesiączkowego, który dla wielu, wciąż pozostaje nierozszyfrowany. Po co jest, na czym polega i czemu objawia się krwawieniem?

Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, ciało kobiety, niepotrzebnie przygotowujące się na potencjalną ciąże, musi wrócić do stanu początkowego. Pod wpływem hormonów, rozpulchniona, dobrze ukrwiona śluzówka macicy złuszcza się i swoje „obumarłe” komórki, wraz z krwią, usuwa z organizmu. Na czym polegają wspomniane przygotowania, tłumaczymy w odcinku poświęconym cyklowi miesiączkowemu.

Wszystko krąży wokół kobiecej płodności. Z momentem przyjścia na świat, jajnik wypełniony jest wieloma niedojrzałymi pęcherzykami, czyli przyszłymi komórkami jajowymi. W każdym cyklu, w jednym z jajników (raz w lewym raz w prawym, na zmianę), około 30 z nich zaczyna dojrzewać – ten etap cyklu nazywamy fazą pęcherzykową lub folikularną. Każdego miesiąca (począwszy od pierwszej miesiączki) jeden z pęcherzyków pęka i około 14 dnia cyklu wyrzuca z siebie dojrzałą komórkę jajową, która trafia do jajowodu. Ten kluczowy moment to owulacja.

Następnie, przez maksymalnie 24 godziny, komórka czeka w jajowodzie na zapłodnienie. Do zapłodnienia potrzebny jest wtedy plemnik, produkowany w męskich jądrach. Ten ekscytujący czas to dni płodne. Trwają dłużej niż 24 godziny, bo znaczenie ma to jak długo plemniki są w stanie przeżyć wewnątrz kobiety, czekając cierpliwie na spotkanie z komórką jajową.

Później rozpoczyna się druga faza cyklu – lutealna. To – jak, i czy w ogóle, się skończy – zależy od tego czy powstanie zarodek, który zupełnie zmieni hormonalną sytuację. Jeżeli do tego nie dojdzie, historia zatacza koło, a ciało kobiety znowu przechodzi reset. Wraca do początku… czyli zaczyna się okres.

Dni przed okresem wiążą się też z mitycznym rozdrażnieniem i wahaniami nastrojów, znane większości kobiet jako PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to osobna „jednostka chorobowa”, o której rozpoznaniu decyduje ginekolog i którą można leczyć.

Dziś nie odkrywamy okresu na nowo, za to powtarzamy i ugruntowujemy wiedzę, którą każdy powinien wynieść z gimnazjum i liceum. Bo warto rozumieć, co dzieje się w kobiecym świecie, w końcu jest to nierozerwalnie złożone z płodnością a także antykoncepcją o której więcej powiemy już w kolejnych odcinkach. Zapraszamy do oglądania!