Wirus, który powoduje raka? HPV
HPV ma wiele typów. Część z nich przenosi się przez kontakt ze skórą i wywołuje popularne kurzajki. Znacznie groźniejsze są jednak infekcje HPV, przenoszone drogą płciową.
Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego zaczyna się stanem zapalnym. Nasz organizm w większości przypadków skutecznie zwalcza wirusa, jeśli jednak mu się nie uda – zakażenie przechodzi w stan przewlekły. Najczęściej dotyczy szyjki macicy i pochwy, ale ze względu na wzrost popularności innych sposobów współżycia, pojawia się też w rejonie odbytu, jamy ustnej i gardła, również u mężczyzn. Z czasem, taki stan prowadzi do mutacji, a potem do niekontrolowanego mnożenia się komórek. Tak powstaje rak.
Raka szyjki macicy można skutecznie leczyć, warunkiem jest wykrycie go w jak najwcześniejszej fazie. Od momentu zachorowania, czyli infekcji HPV, do pojawienia się objawów, zwykle mija 15 lat. Kobieta ma wystarczająco dużo czasu, żeby wybrać się na cytologię.
Cytologia polega na pobraniu przez lekarza nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. Służy do tego specjalna szczoteczka. Następnie komórki oceniane są pod mikroskopem. Jeśli nastąpiło zakażenie, na podstawie wyglądu, lekarz wykryje i odróżni jakiekolwiek groźne zmiany na wiele lat przed ich namnożeniem, czy powstaniem nowotworu, co przełoży się na skuteczniejsze leczenie.
Dodatkowym rozwiązaniem jest szczepienie przeciwko HPV. Podane przed inicjacją seksualną, zabezpiecza organizm przed infekcją najgroźniejszymi, powodującymi nowotwory typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Również tymi, odpowiedzialnymi za większość nowotworów krtani, jamy ustnej ale też odbytu, dlatego do szczepień zachęca się również mężczyzn.
Efekt szczepienia jest statystycznie niepodważalny, a bezpieczeństwo udowodnione naukowo. Myśląc o własnym zdrowiu, regularna kontrola u ginekologa z okresową cytologią oraz szczepienie, to najlepsze narzędzia do walki z rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami, których przyczyną jest infekcja HPV.