Jak znaleźć raka w jelicie? Kolonoskopia

Opublikowane przez Najprościej mówiąc w dniu

Można. Za pomocą jednego, prostego badania – kolonoskopii. To badanie endoskopowe, które polega na przejściu kamerą przez całe jelito grube. Kamera zamocowana jest na długim wężu – kolonoskopie – który lekarz wkłada w odbyt a następnie centymetr po centymetrze przesuwa się do przodu, aż do kątnicy, czyli miejsca, gdzie jelito cienkie łączy się z grubym. Podczas badania można pobrać próbki jelita do oceny, a nawet wyciąć podejrzaną zmianę (polipa, czyli prekursora raka).

W ramach NFZ każdy między 55 a 64 rokiem życia, może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii. Według aktualnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kolonoskopia powinna być wykonywana co 10 lat, jednak wśród lekarzy, mówi się już o skróceniu czasu między badaniami do 5 lat, gdyż w najgorszym scenariuszu, w ciągu 5 lat możliwe jest powstanie „od zera” polipa a następnie progresja do raka.

Co sprzyja zachorowaniu na raka jelita grubego? Przede wszystkim styl życia: dużo smażonego i wędzonego mięsa czerwonego, papierosy, alkohol, mało ruchu. Nie można bagatelizować też wpływu genów – aż 20% raków jelita grubego może występować rodzinnie! Dlatego jeśli ktokolwiek z Twoich bliskich go miał, dobrze się zastanów, może warto, byś przebadał się wcześniej?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś na najlepszym możliwym prezentem urodzinowym na 50-te urodziny mamy, taty czy wujka, mamy dla Ciebie znakomitą propozycję! Podaruj im bon na kolonoskopię albo chociaż nakłoń ich do zbadania się! Dzięki temu, możesz w porę uratować ich życie!