Podcięcie wędzidełka językowego u niemowlęcia

Z tego artykułu dowiesz się od lekarzy:
  • Czym jest wędzidełko językowe?
  • Jakie mogą pojawić się problemy, gdy jest ono zbyt krótkie (ankyloglosja)?
  • Czy aktualnie jest „moda” na podcinanie wędzidełek?
  • Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka językowego i kiedy się go wykonuje?
Podcięcie wędzidełka językowego u niemowlęcia

Czy moje dziecko ma skrócone wędzidełko języka?

Kliknij na kafelek by poznać historie innych pacjentów!

A.
Mam problem z karmieniem piersią, strasznie bolą mnie sutki, a dziecko bardzo się męczy. Koleżanka też tak miała, po podcięciu wędzidełka było lepiej!
B.
Byliśmy u dwóch pediatrów i laryngologa, każdy mówi co innego, nie wiem, co mam robić!
C.
Czy ten zabieg jest w ogóle bezpieczny u tak małych dzieci? Teraz to jest jakaś „moda” na te wędzidełka, niedługo otworzysz lodówkę i ci podetną język!

Czym jest i jakie znaczenie ma wędzidełko językowe?

Czym jest wędzidełko językowe?

Wędzidełko językowe to mały fałd śluzówki łączący język z dnem jamy ustnej. Znaleźć je możemy bardzo łatwo, wystarczy unieść język do góry.

Struktura ta to pozostałość życia płodowego (po procesie wyodrębnienia się języka z dna jamy ustnej). Ten niepozorny fragment tkanki może upośledzać ruchomość języka – gdy wędzidełko jest za krótkie, a to może powodować szereg kolejnych nieprawidłowości i problemów (niekiedy całkiem poważnych). Skrócenie wędzidełka języka nazywamy „ankyloglosją” (co z greckiego oznacza „zakrzywiony język” – nazwa nawiązuje do charakterystycznego kształtu, jaki przybiera język pociągany przez skrócone wędzidełko).

Dlaczego dochodzi do skrócenia wędzidełka językowego?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że skrócone wędzidełko języka jest wynikiem „niedokończonego” procesu wyodrębnienia się języka z dna jamy ustnej. Dlaczego dokładnie się tak dzieje? Nie wiadomo do końca; z pewnością dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne.

Znaczenie prawidłowej mobilności języka.

Język jest niebywale ważnym narządem od samego momentu narodzin. Odpowiada za ssanie, połykanie, przesuwanie i rozcieranie pokarmu, bierze udział w budowaniu prawidłowego toru oddychania, a w późniejszym okresie – mówienie. Ograniczenie ruchomości języka może upośledzać wszystkie te funkcje, powodując problemy z karmieniem (w szczególności piersią), rozszerzaniem diety, rozwojem mowy; powodować wady zgryzu, a nawet zaburzenia napięcia mięśniowego i postawy ciała. Widzimy też, że problem jest interdyscyplinarny – znajduje się w obszarze zainteresowań neonatologów, położnych, pediatrów, chirurgów, laryngologów, logopedów czy stomatologów.

Dlaczego ten temat jest kontrowersyjny?

Skoro język jest ważnym narządem i jego prawidłowa ruchomość jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju, to dlaczego temat wędzidełka i jego podcinania budzi kontrowersje? Istota problemu wydaje się złożona. Mimo że problem skróconych wędzidełek jest znany od stuleci, to dopiero w ostatnich latach zaczęto się nad nim pochylać głębiej (przynajmniej jeśli chodzi o Polskę). Dzisiaj mamy większą wiedzę dotyczącą wagi, jaką odgrywa prawidłowa ruchomość języka, umiemy lepiej ten problem diagnozować i określać wskazania do wykonywania zabiegu.

Do niedawna zabiegi podcięcia wędzidełka wykonywało się sporadycznie. Aktualnie bez problemu w swoim najbliższym otoczeniu można znaleźć dziecko, które miało wykonywany zabieg frenotomii (podcięcia wędzidełka). Stąd powstał pogląd, że nastała pewnego rodzaju „moda” na podcinanie wędzidełek, że „kiedyś się tych zabiegów nie wykonywało i ludzie jakoś żyją” i że wiele zabiegów wykonywanych jest niepotrzebnie.

Prawdopodobnie na tej podstawie wyrosło dużo przesądów, bagatelizowania problemu oraz opinii – niestety nie zawsze popartych dowodami naukowymi i zrozumieniem tematu. Z drugiej strony nie chcemy dyskutować z tym, że jakiś odsetek zabiegów może być wykonywany zbyt pochopnie. Możliwe, że tak.
Należy zadać sobie jednak pytanie: ile razy w przeszłości z powodu niezdiagnozowanego skróconego wędzidełka mamy rezygnowały z karmienia piersią, jak często powodowało to problemy z rozszerzaniem diety, ilu wad zgryzu i wymowy można byłoby uniknąć, a dzięki temu zaoszczędzić pieniądze na leczenie i rehabilitację, gdyby skrócone wędzidełko rozpoznano i przeprowadzono zabieg?

Nierzadko można spotkać się z zupełnie rozbieżnymi zdaniami wśród pracowników ochrony zdrowia dotyczącymi tego tematu. Zdarza się, że rodzice słyszą od jednego medyka, że należy pilnie podciąć wędzidełko, od innego, że można poczekać, a od jeszcze innego, że nie istnieje żaden problem. Jak w takiej sytuacji nie czuć się zagubionym jako rodzic, gdy w środowisku medycznym nie ma spójnej linii? Naszym zdaniem nie powinno tak być, gdyż podminowuje to Wasze zaufanie do nas, Drodzy Pacjenci, i mamy nadzieję, że po tym artykule się to zmieni.

W jaki sposób diagnozuje się skrócone wędzidełko?

W jaki sposób diagnozuje się skrócone wędzidełko (ankyloglosję)?

Nieprawidłową budowę wędzidełka językowego wykrywa się zwykle niedługo po porodzie na postawie badania jamy ustnej, gdy okaże się, że występuje ograniczenie ruchomości języka i zaburzenia jego funkcji lub gdy pojawiają się problemy z karmieniem piersią. Oczywiście nie każdy problem z karmieniem piersią jest spowodowany ankyloglosją, jednak każda trudność z nim związana powinna skłonić nas do głębszej oceny przebiegu karmienia (szczególnie budowy i funkcji jamy ustnej, odruchów oraz mechanizmu ssania).

Skrócenie wędzidełka językowego należy rozważyć między innymi, gdy dziecko:

  • nadmiernie męczy się podczas jedzenia,
  • łatwo zasypia podczas karmienia („ucieka w sen”),
  • płytko chwyta brodawkę (co często powoduje ból i podrażnienie sutków),
  • łatwo rezygnuje z jedzenia,
  • krztusi się.

Ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie, by ograniczyć niekorzystne następstwa zaburzeń ruchomości języka oraz umożliwić kontynuowanie karmienia piersią.

 

Na czym polega leczenie skróconego wędzidełka?

Głównym elementem leczenia jest oczywiście zabieg podcięcia wędzidełka (frenotomia). Wokół samej metody i czasu wykonania zabiegu oczywiście również jest wiele kontrowersji, w które nie będziemy już wnikać.
Sam zabieg jest krótki i nieskomplikowany, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Ogólnie jest uważany za bardzo bezpieczny, obarczony niskim ryzykiem powikłań (do których należą: nieprawidłowy zrost i nawrót dolegliwości) – pod warunkiem wykonywania przez doświadczoną osobę, przy braku przeciwwskazań. Po procedurze zalecane są specjalne masaże okolicy po zabiegu, które mają zapobiec zbyt „ciasnemu” zarośnięciu się rany i zapewnić prawidłową ruchomość języka.

Co mam więc robić?

Jak widać temat jest bardzo złożony, jednak nasza recepta jest prosta. W przypadku stwierdzenia skróconego wędzidełka lub jego podejrzenia polecamy oddać się w ręce osoby, która ma w tym zakresie dużą wiedzę i doświadczenie, która holistycznie i skrupulatnie podejdzie do tematu i nie będzie go bagatelizować, a jeśli zaleci wykonanie zabiegu – zalecamy się na niego zdecydować. Najczęściej jest to doradca laktacyjny (zwykle jest to położna lub lekarz po specjalnych kursach) oraz neurologopeda. Odradzamy konsultacje ze specjalistami zajmującymi się tym tematem „od święta”.

Czy treść artykułu była praktyczna?
Administratorem danych jest Najprościej Mówiąc Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu ul. Podlaska 15, 60-623 Poznań, z którym można skontaktować się pod adresem biuro@najprosciejmowiac.pl. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wycofania zgody, wniesienia sprzeciwu oraz złożenia skargi do organu nadzorczego. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu dostępne są w Polityce prywatności.
Dziękujemy za Twoją opinię 🎉
Chcesz świadomie uczyć się o zdrowiu wraz ze wsparciem lekarzy?
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj materiały edukacyjne, informacje o nowych artykułach, kursach i zniżkach.
Zapisz się

Ucz się zdrowia z darmowymi kursami!

Poznaj niezbędną wiedzę, która da Ci poczucie kompetencji i oszczędzi samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.

Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy
hashimoto dieta leki mity

  • Jak działa tarczyca i co oznaczają badania TSH, fT3, fT4 i USG? Czym jest niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto? Leki i diety: bezlaktozowa, bezglutenowa, przeciwzapalna, goitrogeny, suplementy.

Najważniejsze badania
Najważniejsze badania
krew mocz endoskopia

  • Dlaczego wykonuje się badania krwi, moczu i badania obrazowe? Jak się do nich przygotować i jak przebiegają? Co oznaczają wyniki badań i ich zaburzenia?

Jak leczyć chore dziecko?
Jak leczyć chore dziecko?
katar kaszel angina odporność

  • Jak leczyć katar, kaszel i ból gardła i biegunkę u dziecka? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Narkoza i znieczulenia
Narkoza i znieczulenia
operacja narkoza znieczulenie poród

  • Czym są i jak krok po kroku przebiegają: narkoza, znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe? Co dzieje się podczas operacji?

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze
ciśnienie leki dieta serce

  • Czym jest i jak objawia się nadciśnienie? Jak mu zapobiegać? Jak mierzyć ciśnienie? Jak leczyć nadciśnienie - rola leków oraz zmiany stylu życia (w tym diety).

Jak leczyć infekcje dorosłych?
Jak leczyć infekcje dorosłych?
infekcje leki mity suplementy

  • Jak skutecznie leczyć katar, ból gardła, gorączkę i zatoki? Jakich preparatów nie warto kupować? Czym różnią się od siebie infekcje? Kiedy i na co warto się szczepić?

Źródła

  1. Ankyloglosja, Portal Stomatologa, stomatologa.pl.
  2. S. Becker, M. Brizuela, M.D. Mendez, Ankyloglossia (Tongue-Tie), StatPearls, ncbi.nlm.nih.gov.
  3. R.O. Filfilan, S.A. Almazrooa, Double lingual frenulum: a case report, „Journal of Medical Case Reports” 2020, t. 14, nr 1.
  4. J. Grabiszewska, S. Tułodziecka, Wędzidełka warg i języka – anatomia, podział, metody plastyki u pacjentów w wieku rozwojowym, Po Dyplomie, podyplomie.pl.
  5. M. Lepucka, Moda na wędzidełka? Czy warto podciąć wędzidełko? Wyjaśnia położna i doradca laktacyjny, Youtube, youtube.com.
  6. A.H. Messner, Krótkie wędzidełko języka (ankyloglosja) u dzieci. Stanowisko American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation, oprac. P. Sawiec, Medycyna Praktyczna, mp.pl.
  7. A. Olszewska, M. Kuźniak, D. Kozłowska-Wojnar, Ankyloglosja – fakty i mity na temat wędzidełka języka w świetle aktualnej wiedzy. Część I, Magazyn Stomatologiczny, magazyn-stomatologiczny.pl.
  8. T. Sioda, Jak rozpoznawać krótkie wędzidełko języka u noworodków i ustalać wskazania do frenotomii?, Medycyna Praktyczna, mp.pl.
  9. E. Szkudlarek, Diagnostyka skróconego wędzidełka języka w praktyce poradni laktacyjnej, Po Dyplomie, podyplomie.pl.
  10. M. Wacińska-Drabińska, M. Zadurska, H. Zwierzchowska, Wędzidełka wargi górnej – w aspekcie ortodoncji, periodontologii, protetyki i estetyki, „Nowa Stomatologia” 2007, nr 4.